Makaleler » Kinesiotape

Kinesiotape eklem hareketini ve kan dolaşımını etkilemeksizin kas ve eklemlerin desteklenmesini ve stabilitesini sağlar. Ayrıca koruyucu bakım, ödem ve ağrı kontrolünde kullanılır. Kinesiotape tekniği vücudun kendi doğal iyileşme sürecine dayanır. Nörolojik ve dolaşım sistemini aktive etme yoluyla etkisini gösterir. Teknik basit olarak ‘’kinesiology’’ teriminden orjin almaktadır.

Kinesiotape’ nin ilk uygulanması kan dolaşımı içindir. İlk 5 yılda kinesiotape yöntemini ortopedistler, Akupunkturistler ve diğer medikal personel kullanmıştır. önceleri Japon olimpik voleybol oyuncularında, daha sonraları ise farklı branşlarda kullanılmıştır. Şimdi ise kinesiotape yöntemi dünyanın bir çok bölgesinde kullanılmaktadır.

Sporcularda kullanılan bandajlama yöntemi ile karşılaştırıldığında; eklemi desteklemek ve stabilize etmek için uygulanan bandaj o bölgedeki sıvı dolaşımını etkilerken kinesiotape yönteminde bu yan etki görülmez. Geleneksel bantlamanın (bandajlama) mantığı etkilenmiş kas ve eklemin hareketini kısıtlamaktırki bu da istemeyen etkiler ortaya çıkarabilir. Bu yüzden bandaj sportif aktiviteden önce uygulanır, aktivite sonrası çıkarılır. Oysa kinesiotape yönteminde eklem hareket açıklığına izin verilerek dokunun kendisini yenilemesine izin verilir. Kasa normal eklem hareket açıklığını sağlamak için bantların % 130-140 elastisitede olması sağlanır.

Kinesiotape metodunda bandlar 24 saat boyunca kasları desteklemek, aşırı kullanımdan kaynaklanan kas yorgunluğunu azaltmak ve ağrı, ödem ve inflammasyonu azaltmak için kasların üzerine uygulanır. Kısıtlayıcı olmayan bantlama yöntemi eklem hareket açıklığına izin verir.

Kinesiotape yöntemi baş ağrılarından ayak problemlerine kadar bir çok sağlık probleminde kullanılabilir. Örneğin, çocuklarda kasın fasilite edilmesi veya inhibe edilmesi için; Karpal Tünel Sendromu, bel problemleri, tenisçi dirseği, ayak bileği yaralanmaları

Kinesiotape Yöntemi
Bu bantlama yöntemi hastayı desteklemenin yanında etkilenen bölgenin rehabilitasyonu içinde kullanılır. Kullanılan bantların yüksek kalitesiyle birlikte normal eklem hareketine izin vererek hastanın vücut mekaniğini etkilemez. Kullanılan bandın hipoalerjik özelliğinden dolayı çocuklar ve erişkinlerde kullanılabilir. 3-5 gün boyunca kullanılabilir. Bandın nemi tutmama özelliğinden dolayı duş alınabilir. Lenfatik sistemle birlikte çalıştığı için kan ve lenf dolaşımını arttırarak ağrıyı azaltır.

Bu uygulama otizmli çocuklarda sensory integration(duyu bütünleme) protokolüne son dönemde eklenmiştir. 

Aile Desteği

İletişim

    e-mail: info@ilootizm.com
    Tel-1: +90 (232) 445 44 50
    Tel-2: +90 (232) 375 36 51
    GSM-1: +90 (545) 766 31 39
    GSM-2: +90 (541) 375 36 47
    GSM-3: +90 (541) 375 53 20
    Fax: +90 (232) 769 00 75